freelance nedir bukalemun bilisim

Freelance Nedir?

     Freelance nedir? diye düşünebilirsiniz. Gelişen bilişim sektörüyle beraber kelimesini daha çok duyar olduk. Freelance bir kişinin zaman problemi yaşamadan ve bir kuruma bağlı olmadan, kendi aldığı işleri belirlediği fiyat üzerinden sunduğu hizmettir. Genellikle web tasarım , grafik tasarım , SEO gibi çalışmalar yapan kişiler freelance olarak çalışırlar.

     Bunun iki nedeni vardır; ya bir kurumda iş bulamaması ya da bulduğu işte kendini yeterince geliştirmeyeceğini düşünmesidir. Çünkü kendi işini yapabilmek belirli bir bilgi ve altyapı gerektirir. İnsan kendi işini daha özverili yapar. Bir çalışan bu özveriyi göstermeyebilir. Hem kendi işini yapmak istemesi hem de iş alabilmek için başarılı çalışmalar yapmak zorunluluğu vardır.

Freelance Çalışmanın Zorlukları

     Ne kadar kolay görünse de freelance çalışmak oldukça zordur. Bunun bir çok nedeni vardır. Daha önce anlaşma yapıp yaptığı  işin arkasında durmayıp  yapmadan aldığı parayla kaçanlar bunun temel nedenidir. Bunun dışında insanların sizinle çalışması için hem size güvenmesi , hem de başarılı olmak zorunluluğunuz vardır. Bir kurumda çalışıyor olursanız yapamadığınız bir şeyi başka  birinin yapması normal bir durumdur. Fakat freelance çalışırken böyle bir durum söz konusu olamaz.

Zaten alabildiğiniz iş sayısı az ve başka birine ücret ödeyip o işi ona yaptırmak hem sizi daha az kazanmaya hem de işin zamanında bitmemesine neden olur. Freelance çalışırken yaptığınız işin ücretini almakta da zorluk çekebilirsiniz. Sadece size güvenilmesi bazen yeterli olmayabilir. Bu sebepten dolayı güvenilir olmak hem iş veren hem de işi alan kişi için oldukça önemlidir.

Neden Freelance?

     Bir kurumla çalışmak güvenilirlik açısından daha iyi olsa da freelance çalışan kişiler bir kuruma göre daha az ücret talep ederler. Çünkü tek başınadır ve çok fazla gideri yoktur. Bir kurum daha fazla giderek sahiptir ve düzenli olarak çalışanlarının maaşını ödemek zorundadır. Düzenli giderleri olması ve yeteri kadar iş alsın ya da almasın bu ödemeleri yapma zorunluluğu vardır. Fiyatlandırmaları da buna göre şekil alır.

Freelance çalışan kişiler kendi aldığı işleri yapar ve referans için daha özverili çalışır. İnsanların onu tercih etmesi için belirli nedenler sunmak ve yaptığı iş ile karşısındaki kişiyi memnun etmeli. Çünkü yeteri kadar iş alamazlar ve birilerinin referansına ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle freelance nedir? nasıl çalışır? gibi sorularla zihninizi yormak yerine bu sektörde çalışan kişileri tercih edebilirsiniz. Fakat en önemli olan şey güvenmenizdir. Eğer güven duyduysanız tercih etmeniz sizi bir kurumdan daha memnun edebilir.