google ve seo

Google ve SEO

Google ve SEO

     Hangi kelimenin ne kadar arandığı, rekabet durumunu bizlere sıralayan ve SEO anahtar kelimeleri belirlememize yardımcı olan kuruluştur. Diğer arama motorları da Google veri tabanını kullanmaktadır. Bu nedenle Google ve SEO ayrılmaz bir bütündür.

2004 yılında halka açılan Google, reklam ve arama motorları için yatırım yapan çok uluslu bir kuruluştur. “Google boys” adıyla anılan Larry Page ve Sergey Brin tarafından kurulmuştur. Bir milyondan fazla aramayı veri tabanına kaydeder ve en çok yapılan aramaları istatistiksel olarak bize sunar.

     Google ve SEO Bütünlüğü

     Neredeyse herkesin kullandığı bir arama motoru olarak Google, anahtar kelimeye göre belirlediği sıralamaları ile SEO’ya direkt olarak etki etmektedir. Diğer arama motorlarının da Google altyapısını kullanması da bu kuruluşun SEO için önemini daha da arttırmaktadır. Bu nedenle SEO firmaları ve uzmanları genellikle Google üzerinden çalışma yapmaktadır.

     Google kriterleri kullanıcı odaklı olduğundan , yapılan SEO çalışmalarının doğal görünmesi gerekir. Bu nedenle doğal olmayan yollarla çalışma yaparsanız sıralama kaybedebilirsiniz. Arama yapılan anahtar kelime sonuçlarında sizlerin en çok işinize yarayacak web sitelerini en üst (birinci) sıradan başlayıp veri tabanında bulunan bütün siteleri sıralar. Bu da Google’ın SEO için önemini bir kat daha arttırmaktadır.

     Google ve SEO Çalışması

Öncelikle sitenizin SEO’ya uygunluğuna bakılmalıdır. Uygun değilse site içi SEO düzenlemesi yapılmalı çalışmalara daha sonra başlanmalıdır. Google ve SEO kriterlerine göre web sitenize yüklenen makale ve görsellerin özgün olması gerekir. Sitenizin kodlarında düzenleme yaparak eklediğiniz makale ya da görselin sitenize ait olduğunu belirtmelisiniz. Sitenize düzenli olarak içerik girmeli, haber tanıtım yazısı almalı ve forum sitelerinde tanıtım yaparak sitenize doğal görünen yollarla kullanıcıları çekmelisiniz. YouTube gibi video sitelerine sitenizle alakalı olan video yükleyerek backlinkler yapmalısınız. Fakat bunları çok fazla yapmanız doğal görünmeyecektir ve sitenize zarar verecektir. Sitenizi yaparken veya yaptırırken SEO’ya ve mobile uyumlu olmasına dikkat ediniz. Google arama sonuçlarında web sitelerinin mobil uyumluluk durumunu belirtmektedir. Web sitenizin mobil uyumlu olmaması kötü bir imaj yaratabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir