mobil uyumluluk nedir? bukalemun bilisim

Mobil Uyumluluk Nedir ?

     Mobil uyumluluk kavramı yapmış olduğunuz ya da yaptırdığınız bir internet sitesinin telefon , tablet ya da bilgisayar ekranında hiç hata göstermeden tam ekrana uyumlu olarak açılmasıdır. Dünya teknoloji çağına büyük bir hızla giriş yaptı. Çok değil 30 yıl kadar önce cep telefonundan söz eden kimse yoktu. Fakat bugün herkesin elinde rahatça internette gezebileceği ,video izleyebileceği akıllı telefon adı verilen cihazlar mevcut.

     Artık çoğu insan sosyal medya ve internet dünyasına bu telefonlarda katılmaktadır. İster operatör şirketlerin çeşitli paketlerle sağladığı internet isterse cafe , ev gibi alanlarda bağlandıkları Wi-Fi sayesinde bir çok kişi rahatça internete ulaşabilecek durumda. Bu durum yapılan sitelerin de bu ekranlara uyumlu olarak görülmesini zorunlu kılmaktadır.

     Mobil Uyumluluğun Faydaları

      Sitenizi ne amaçla açtığınızı önemsemeden anlatmak gerekirse bu gün çoğu kişi internette arayacağı kelime ya da siteye ilk önce telefonundan bakmaktadır. Sitenizin mobil uyumlu olmaması bu kişilerin gözünde kötü bir imaj yaratır ve sitenizi tekrar ziyaret etmek istemezler.  Herhangi bir sektörde açtığınız ticari amaçlı bir siteniz varsa ve mobil uyumlu değilse bu durum internet dünyasından size gelecek olan müşterilerin azalmasına sebep olur. Ne kadar önemli görülmese de bu durum aslında bir çok müşterinizin size ulaşmamasına neden olmuş olabilir.

     Siteniz mobil uyumlu ise kişiler sitenizde rahatça gezinebilir ve aradıkları herşeyi rahatça bulabilirler. Kişilerin sizinle irtibata geçmesi için gerekli şartları oluşturmuş olmanız durumunda size geri dönüş gerçekleşecektir. Web dünyası size daha fazla müşteri getirecek ve kazancınız artacaktır.

     Mobil Uyumluluk ve SEO

     Mobil uyumluluk, SEO için ciddi bir kriterdir. Bunun için ” Friendly Algoritmasını “ geliştirdi. Bu algoritmayla birlikte arama sonuçlarında mobil uyumlu olan siteler için ” Mobil Uyumlu “ ibaresi getirildi. Ancak bu algoritma şu an da sıralamaya etki etmiyor. Yurt dışında bu algoritmadan etkileni sıralama kaybeden siteler oldu ama şu an Türkiye için bunu söyleyemeyiz. İlerleyen dönemlerde de önemi git gide artacak çünkü mobil aramalar ve mobil internet kullanımı şu an bilgisayar ( masaüstünü ) geçmiş durumda.

     Sitenizi yaptırırken mobil uyumlu yaptırmanız size hiç bir zarar getirmeyecek aksine daha fazla müşteri ya da ziyaretçi kazanmanızı sağlayacaktır. Gelecekte pişman olmamak için yapmanız gereken şey mobil uyumlu site yaptırmaktan geçmekte. Siteniz varsa ve uyumlu değilse kısa zamanda uyumlu hale getirilmelidir.