site disi seo - bukalemun bilisim

Site Dışı SEO Nedir?

Site Dışı SEO

     Site dışı SEO kısaca sitenizin tanıtılması , başka sitelerde sizin hakkınızda konuşulmasını sağlar. Özgün içeriklerinizin; haber siteleri, forum siteleri gibi çok fazla kullanıcının erişebildiği sitelerden paylaşılması, sitenizin değerini yükseltecektir.      Google sitenizin botlar tarafından incelendikten sonra sitenize yüksek bir değer vermesi sitenizin sıralamada yükselmesine yardımcı olacaktır. Site içi SEO’dan farkı olan bu işlemler, uzun vadede etki göstermektedir. Backlink çalışmaları da bu kategoriye girmektedir.

     Backlink; bir sitenin başka bir siteyi ana sayfası ya da herhangi bir sayfasının banner bölümünde sizin site Url’nizi paylaşmasıdır. Bu paylaşımın sizin sayfa değerinizi yükseltecek bir sitede paylaşılması daha doğru olur. Kısacası sizin referansınız olur.Referanslar her zaman iyi olmayabilir.  Zararlı backlinkler diye isimlendirdiğimiz durum ise paylaşılan yazının sitenizin değerini düşüren durumdur. Backlink kolayca yapılabilecek bir işlem değildir. Yapılan hataların dönüşü kısa zamanda olmayacaktır ve Google’ın sizi sıralamadan çıkarmasıda alınabilecek muhtemel cezalardan birisidir.

     Site dışı SEO; doğru yapıldığı taktirde sitenizin anahtar kelimede yükselmesini sağlar. Tabi ki sitenizin yükselmesi kısa bir zamanda olmayacaktır. Anahtar kelimenizin rekabet durumuna göre değişiklik gösterebilir. Yani kesin bir zaman verilememektedir. Örneğin SEO kelimesinde üst sıraya çıkmayı bırakın , sıralamaya girmeniz bile çok uzun zaman alacaktır. Anahtar kelimenizi SEO gibi genel bir kelime olarak seçerseniz bu süre daha uzun olacaktır ve sürekli üst sıralarda kalmanız fazlasıyla zordur. Bu yüzden seçilecek anahtar kelime çok önemlidir.

Siteniz için yapılan tüm bu çalışmalar doğal görünmelidir. Google doğal olmayan bir durumla karşılaştığı taktirde sitenizin sıralamasının düşmesine belkide sıralamaya alınmamasına neden olabilir. Google son algoritmalarını kullanıcı odaklı güncellediği için; yapılan çalışmaların kullanıcılar tarafından yapılması, Google botlarınca doğal karşılanacak, site değerinin ve sıralamasının yükselmesine yardımcı olacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir