site içi seonun önemi - Bukalemun Bilisim

Site İçi SEO ‘nun Önemi

Site içi SEO

     SEO ikiye ayrılır;

          -Site içi ( On page )

          -Site dışı ( Off page )

     Google, siteleri kendi yaptıkları botlarla inceler. Bu botlar site url’si ,site içeriği, tasarımı, mobil uyumluluğu, site hızı, yapılmış yorumlar gibi bir çok kriterde sitenizi tarar ve kaliteli içerik olup olmadığını algılar. Bu kriterleri ve siteye girmiş olduğunuz içerikleri kaliteli ve özgün bulursa bunu sıralamanıza yansıtır.

     Site içi SEO’nun önemi, dış kısımda yapılan çalışmalar etkisini uzun vadede gösterirken iç kısımda yapılan düzenlemelerin sıralamaya etkilerini kısa sürede görebilmemizdir. Site içi SEO’su düzgün olan bir web sitesi belirlenen anahtar kelimelerde daha hızlı ilerleyecektir.

site içi seo'nun önemi

site içi seo’nun önemi

Site içi SEO kriterleri nelerdir ?

     Öncelikle site url’sinden başlayalım;

     Sitenizin anasayfasına geldiğinizde url’niz, siteadi.com/index olmamalıdır. İndex zaten ana sayfa anlamına gelir ve index yazısının orada olması gereksizdir. Bir de site Url’sinin kısa olması daha doğru olur. Şu durumda Google gözünde iyi karşılanmaz; siteadi.com/sayfalar/index/TR/11/HIZMETLER gibi olması da doğru değildir.Bu durumların SEO’ya etkisi çok olmasada böyle olması daha doğru bir durumdur.

     SEO uyumlu url için örnek gösterecek olursak;

          siteadi.com/sayfa-adi

          siteadi.com/anahtar-kelime

şeklinde olmalıdır.

     Site içerikleri/makaleler;

     Sitenizde bulunan makele ya da ürün tanıtımı ile ilgili  yazılarınızın başka bir siteden alınmış olması kopya içerik olarak karşılanır ve siteniz bu yüzden Google’da sıralamaya giremeyebilir. Aynı zamanda sitenizde kullanılan fotoğraflarında özgün olması gerekir.Bu durumlar Google için önemlidir.

     Sitenizin hızlı ve mobil uyumlu olması;

     Google mobil siteler için kullanıcıya yönelik olarak sitenizin hızının düşük olduğunu belirten “slow to load” kelime grubunu arama sonuçlarında belirterek kullanıcıyı uyaracak.Bu durum da sitenizin daha az ziyaret edilmesine sebep olabilir.Sitenizin mobil uyumlu olmaması şuan Google için çok önemli olmasa da ileriki dönemlerde mobil uyumluluğu SEO için gerekli hale getirecek.Sitenizin mobil uyumlu olması sizin için daha iyi olacaktır. Google algoritmalarına göre mobil uyumlu olmayan web sitelerinin ilerleyen dönemlerde mobil platformlar üzerinden yapılan aramalarda gösterilmeyeceğini ve mobil ile desktop sıralamalarının farklı olacağını tahmin ediyoruz.

     Site içi SEO’nun etkisi %40 civarındadır.Google sitenizde olumlu bir değişiklik görür ise bunu sıralamanıza yansıtmaya çalışır .Site dışı SEO’da ise uzun vadede sıralamaya yansır. Site dışı SEO ise %60 gibi bir oranla  sıralamaya etki eder.

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir